Dövme Bakımı ve Koruması - Dövme | Tattoo | Dovmehane.com
  • İLETİŞİM: 0544 642 45 70

Dövme Bakımı ve Koruması

In Dövme
Temmuz 23, 2022

İyi yapılmış bir dövme kadar, iyi bir bakım da dövmenin bir ömür canlı ve parlak kalmasını sağlar.

Dövme bakımı; dövme yapıldıktan hemen sonra başlar ve gün içerisinde 2 saatte bir tekrar eder, uygun olan merhem (bepanthol merhem) her iki saatte bir ince bir tabaka şeklinde sürülür. Merhemi sürmeden önce kuru bir selpak ile silinmesi atan boyanın ve eski derinin kalkması açısından önemlidir. Uyku zamanlarında ise 2 saatte bir merhem sürülemeyeceğinden, krem sürülerek üzerinin streçle sarılması dövme yüzeyini sabaha kadar nemli tutar, streç’in kaymaması için etrafına betafix bant yapıştırılır.

Dövme yüzeyi 3 gün su ile temas ettirilmemelidir. Suda olabilecek bakteriler dövme yüzeyini enfeksiyona maruz bırakabilir. İlk üç gün içerisinde sudan uzak tutamıyorsanız, dövme yüzeyine, kalın vazelin sürülerek üzeri streç ile kapatılır. Su teması bittiğinde ise tekrar bepanthol merhem sürülmelidir. Dördüncü gün dövmenin üzerine bir şey sürmeden ve kapatmadan direk suya girebilirsiniz ve üzerindeki ölü derinin atması için sıcak suda lifleyebiirsiniz.

Dövme bakımı 7-10 gün arası yapılmalıdır ve dövme bakım süresi boyunca dövmeyle oynamamanız ve kaşımamanız gerekir.

Dövmenizin bepanthol bakımı bittikten sonra güneş bakımı başlar. Bunun anlamı dövmenizi güneşe direk maruz bırakmamanız anlamına geliyor. Normal ya da solaryumda güneşlenmek istediğinizde, dövmeniniz üzerine yüksek faktörlü krem sürmeniz, dövmenizin solmamasını sağlar.

Yukarıda yazdığım bakımı titizlikle uygulamanız, dövmenizin bir ömür boyu canlı kalması açısından önemlidir.

İyi günlerde taşımanız dileğimle.